среща в Бургас среща в Бургас на 21 март 2019 г.
Източник и снимка: Министерство на туризма

Среща на работещите в сферата на туризма от Южното Черноморие в Бургас

На 21 март 2019 г. се проведе в Бургас втората среща на работещите в сферата на туризма от Южното Черноморие. В дискусията се включиха представители на местната власт, на бизнеса и регионални сдружения в сектора.

На срещата министърът на туризма Николина Ангелкова обяви, че през лято 2019 г. министерството стартира приемни дни по цялото Черноморие, дава се ход и на инициатива Ден на отворени врати за културните забележителности в курортите.

Акцент тази година е вътрешният туризъм. Фокусът върху културно-историческия, балнео- и конгресния туризъм ще ни помогнe да разширим крилата на летния сезон, допълни министърът.

Очаква ни динамично лято с много предизвикателства и всички трябва стриктно да изпълняваме задълженията си според законите. Министерството на туризма ще бъде безкомпромисно за попълване на данните в Единната система за туристическа информация, която трябва да заработи ефективно след 1 октомври. Няма да допуснем да се нарушават нормативните изисквания за стопанисване на плажовете, особено при разполагане на нерегламентирани обекти или неосигурен достъп до плажа. Целта е да се гарантира качествена услуга на посетителите, каза министър Ангелкова. Тя подчерта, че успешните резултати могат да се постигнат само с общи усилия и че министерството държи изключително много на диалога с бранша.

Благодарение на това партньорство за годините след създаването на самостоятелната туристическа администрация е отчетен 31% ръст на чуждестранните туристи, а увеличението при приходите от тези визити е 34 на сто и общо с вътрешните достигнаха 8,4 млрд. лв. Предстои ни още много работа, защото ранните записвания вървят трудно заради международната конкуренция и се отчитат спадове на някои важни пазари като Русия и Германия, стана ясно от думите на министър Ангелкова.

Летище Бургас съобщава за 1 процент ръст на планираните полети за това лято спрямо миналогодишното, но това не бива да ни успокоява, посочи още тя и приветства факта, че за първи път до Бургас ще има полети от още 9 града във Великобритания. Работим активно, за да се справим с различните ситуации, които възникнаха, като например последиците от фалита на Air Germany, която основно оперираше по нашето Черноморие и доведе и до фалита на малка полска чартърна компания.

Министърът акцентира, че се води ежедневна комуникация с големите туроператори, които работят по направление България. Надявам се тази година да запазим нивата от миналата, може да имаме минимален спад. Надежда за това дава обстоятелството, че интересът към 4-5-звездните хотели остава висок и те са вече запълнени. През периода декември-януари има спад на входящите туристи с над 3%, но се отчита ръст на нощувките с повече от 5 на сто, което е много добре за икономиката. През миналата година 27 млн. бяха реализираните нощувки у нас. От тях 14,8 млн. са само в хотелите с 4-5 звезди. Тази тенденция се запазва и през месеците декември-януари – от 860 хил. туристи около 426 хил. са отседнали в хотели с 4 и 5 звезди. На практика България все повече е предпочитана от туристи, които увеличават престоя си тук – среден клас или малко над средния, което е една от нашите дългосрочни цели. Надявам се, че записванията в последния момент ще бъдат добри, коментира министърът.

Тя анонсира, че предстои голям инвестиционен форум за туризма в Слънчев бряг в края на май, на който очакваме много високо присъствие.

В резултат от многото запитвания от туроператори и становищата на бизнес организациите в туризма, които нееднократно изразяваха притеснения от въведения нов ред, ведомството инициира промяна в Закона за концесиите, свързана с отдаването на морските плажове, каза министър Ангелкова.

Тя бе категорична, че в условията на силна конкуренция в региона можем да привлечем туристите с качество на услугата. Затова за нас е много важно да имаме ефективни контролни органи, които да следят, за да не се размива отговорността. Предложихме измененията в ЗУЧК и дефинирахме ясно нарушенията, които към момента не са били посочени или биха се тълкували различно. Някои са свързани с неправомерно използване на неохраняемите плажове – например без да се плаща на държавата концесионна такса или наемно възнаграждение, се разполагат търговски обекти. Там сме предвидили до 50 хил. лв. глоба, така че да има и превенция.

Също така се опитваме максимално да защитим природните образувания, каквито са дюните. Този закон важи само и единствено за територията на морските плажове, т.е. за имотите, които са частни и които граничат с територията на морските плажове, съответно се прилага Законът за защитените територии. Опитали сме се със ЗУЧК максимално да дефинираме общите нарушения, които биха довели до разрушаване на дюните, обобщи министър Ангелкова.