
Националният борд по туризъм обсъди с министъра на туризма Боршош предизвикателствата пред бранша
11.02.2025Министърът на туризма Мирослав Боршош проведе среща с представители на Националния борд по туризъм на 10 февруари 2025 г., на която обсъдиха предстоящите законодателни промени в Закона за туризма, маркетинговите и рекламните стратегии, развитието на отделните видове туризъм, както и необходимостта от дигитална трансформация в сектора.
„Имаме натрупани проблеми през годините, но ефективната работа, особено по инфраструктурните въпроси, е ключова за сектора. Ще предприемем всички необходими стъпки за подобряване“, заяви министърът. Той допълни, че Министерството работи в тясно сътрудничество с бранша, като Националният борд по туризъм има представителство във всички работни групи, включително и в двете новосъздадени – за визовата политика и за здравния туризъм.
Сред основните теми на срещата бе и необходимостта от създаване на единна комуникационна стратегия и модернизиране на маркетинговите подходи за представянето на България като туристическа дестинация. Обсъдена бе и дигиталната реформа, неизбежна за развитието на сектора. Липсата на детайлни анализи за туристическия поток към страната ограничава възможността за целенасочено и ефективно управление на ресурсите, предназначени за реклама и маркетинг. Министър Мирослав Боршош сподели, че са предприети мерки в тази насока и поясни, че без реални данни за очакванията и предпочитанията на чуждестранните туристи, е невъзможно да се изгради ефективна стратегия за развитие на туризма.
На срещата бе обсъден и въпросът за туристическия гаранционен фонд, който ще осигури допълнителна стабилност за бизнеса и ще създаде механизми за защита както на туристите, така и на туроператорите.
На вниманието на г-н Мирослав Боршош и на неговия екип бяха представени актуални теми и проблеми, свързани с туристическата индустрия, сред които необходимостта от нов маркетинг и реклама на дестинация България с модерна и професионална имиджова рекламна визия, таргетирани рекламни кампании на конкретни пазари, специализирани клипове за отделни български региони и водещи туристически продукти.
Във връзка с острата необходимост от ускоряване на процедурите за издаване на визи за работници от трети страни беше обсъдено, че все още не са осигурени средства от около 1.4 млн. лв. за допълнителните 14 консулски щата на МВнР и, че очакваме в активен диалог между Министерството на туризма и Министерството на финансите този въпрос да намери най-скорошно разрешение.
Другите теми, които ни бяха изпратени от членовете на НБТ и представихме на министъра бяха промени в Закона за туризма, уреждане на статута на националните курорти – ОУП, водоснабдяване и канализация, паркинги, инфраструктура, концепция за развитие на планинския туризъм, концепция за развитие на културния туризъм, концепция за развитие за дигитална трансформация. Беше изтъкната значимостта на анализ за приноса на туристическата индустрия в БВП на България.
Ръководството на НБТ още един път изрази готовност за съвместната организация на събития с национално значение, свързани с присъединяването на България към Еврозоната, въздушната свързаност, пътната инфраструктура и ГКПП и дигиталната свързаност.