Черно море плаж на българското Черноморие
Снимка: Юлиана НиколоваИзточник: БНР

Над 200 млн. лв. ще са загубите за туризма до лятото

През април и май от ранните записвания на чужденци и отменените заради пандемията от коронавирус почивки по Великденските и Гергьовденските празници туристичесикят бранш ще загуби над 150 милиона лева. На 48 млн. лв се изчисляват преките щети от март. Данните оповестиха за БНР-Бургас от Института за анализи и оценки в туризма.

Според неговия директор Румен Драганов браншът остава в пълна готовност да започне работа веднага след като получи зелена светлина. В опит все пак да има хоризонт на очакването, заетите в туризма коментират понятието „четиринайста седмица“. Условният срок е базиран на това, че в Китай е отменена забраната за всякакъв вид дейност на 14-тата седмица от началото на извънредното положение, обясни туристическият експерт. У нас ранните резервации за май са спрени, преценява се психологическия срив у туристите, част от които ще се откажат от страх или ще поискат да преротират полети и да преместят дати на пристигане. Затова с правителството и общините гледаме да обсъдим програми за тази ситуация, коменитра Драганов:

„Преди 14-тата седмица има редица санитарни мероприятия, свързани с почистване, дезинфекциране, обучение на персонала. Изкарване на преден план на хора, които са по-млади за сметка на тези в рискова възраст. Имаме въпроси, които са свързани с организацията на самите хотелски политики – ще има ли реорганизация на храненето, например.“

Много са стратегическите въпроси, които трябва да се обсъдят сега, за да може да не губим нито минута след отмяната на извредното положение, но за съжаление нямаме читава национална туристическа организация, която да поведе тази комуникация с Министерството на туризма, смята Румен Драганов. Той обаче е категоричен, че браншът ще устои на кризата

„Туризмът ще продължи да действа. Той е доста мощен. Върху него не е нанесена щета от гледна точна на унищожаване на суперструктура – не е минало цунами, земетресение, не е пожар, не е война, изцяло са запазени всички обекти с цялото им оборудване. Сега голямата щета е върху живата сила, тъй като освен работещите в хотели, ресторанти, туроператорски и турагентски фирми, туризмът осигурява поминък на много други – на банките, на телекомуникационните компании, транспорта, селското стопанство.“

По данни на Института за анализи и оценки в туризма няма интерес от страна на туристическия бранш към мярката 60/40, която правителството оповести в подкрепа на бизнеса за справяне с икономическите последици от коронавируса.