Министри предлагат европейски фонд за туризма и карта за 100-те туристически обекта в ЕС
14.02.2018Министрите на туризма от страните членки на ЕС обсъдиха в София създаването на Европейски туристически фонд. Той ще насърчава устойчивото развитие на отрасъла и ще съдейства за решаване на възникващите проблеми – финансиране, кадрово обезпечаване, създаване на съвместни проекти и др.
Хърватският министър на туризма Гари Капели представи идеята на неформална среща под наслов „Туризъм и икономически растеж“ в българската столица. Той поиска и подкрепа от колегите си в ЕС за създаване на отделен работен орган за туризма в Брюксел заради важността на сектора за развитието на европейската икономика.
Участниците обсъдиха и предложение на българския министър на туризма Николина Ангелкова да се създаде Софийска карта на 100-те европейски туристически обекта. Целта е тя да бъде допълнителен генератор на интерес на туристите към Европа и да привлече повече посетители към Стария континент от далечни дестинации, като Китай, Япония, Индия и САЩ. Идеята е на основата на българския опит с успеха на картата на 100-те национални туристически обекта.
„Целта на Софийската карта е да подпомогнем развитието на туризма, който е важен двигател на икономически растеж. Очакваме тя да допринесе за дългосрочното, устойчиво нарастване на сектора в национален план и на европейско ниво“, коментира министър Ангелкова.
Тя цитира данни на Европейската туристическа комисия, според които през 2017 г. международните туристически пътувания в Европа са 671 млн. и са се увеличили с 8,4 на сто в сравнение с година по-рано. Информация за приходите от туризъм в Европа за миналата година все още няма, но през 2016 г. те са били повече от 440 млрд. долара (приблизително 359 млрд. евро).
„Туризмът осигурява и 12% от европейските работни места. Така секторът се нарежда сред първите три икономически отрасъла, допринасящи за създаването на брутен вътрешен продукт“, заяви още министър Ангелкова. „По време на срещата обсъдихме условията за постигане на по-добро качество на туристическия продукт и създаване на допълнителна свързаност особено на Балканите, където интеграцията в туризма вече е постигната“.
Тя подчерта важната роля на отрасъла за икономиката на всяка страна и изтъкна изключително добрите резултати на България. Общият брой чуждестранни туристически посещения през 2017 г. са 8,882 млн. и се отчита нарастване от 7,6 на сто спрямо година по-рано. От тях най-голям дял имат посещенията от страните членки на Европейския съюз. През 2017 г. те са били повече от 5,45 млн., което е над 61 на сто от всички чуждестранни пътувания до нашата страна през 2017 г. Ръстът е с 8,2% спрямо година по-рано. Приходите от международен туризъм в България нарастват с 9,1 на сто за периода януари-ноември 2017 г., съпоставено със същия период на 2016 г. В абсолютна стойност постъпленията от международен туризъм през 11-те месеца на миналата година достигат над 6,6 млрд. лв.
Във форума участваха Елжбета Биенковска, еврокомисар по вътрешен пазар, промишлеността, предприемачеството и малките и средни предприятия, Зураб Пололикашвили, генерален секретар на Световната организация по туризъм към ООН, европейски министри и делегати от 30 държави. Сред участниците бяха и представители на Европейския парламент и на Европейския комитет на регионите.