Ангелкова НБТ министър Ангелкова (в средата) на седмата годишна среща на НБТ
Източник и снимка: Министерство на туризма

Министерство на туризма: Важен акцент е дигитализацията, обяви министър Ангелкова на седмата годишна среща на НБТ

Важен акцент в дейността ни е дигитализацията, това е настоящето за туризма – в света потребителите на мобилни телефони са над 5,19 млрд, а активно използващите социалните медии – 3,8 млрд, заяви министърът на туризма Николина Ангелкова, която откри седмата годишна среща на Националния борд по туризъм (НБТ).

През следващия програмен период по програма програма „Иновации и конкурентоспособност“ бизнесът, със съдействието на Министерството на туризма, ще може да се възползва от европейското финансиране за проекти свързани с дигитализацията. Ще има възможност за създаване на различни електронни паспорти на местата за настаняване и хранене, посочи министърът и припомни, че се предвижда съвместно с бизнеса да бъдат организирани различни турове на блогъри, влогъри и инфлуенсъри, така че отново да покажем прекрасните места на България.

В дискусията на НБТ като официални гости бяха също кметът на София Йорданка Фандъкова и председателят на парламентарната комисия по икономическа политика и туризъм Петър Кънев.

Приключи трудна и предизвикателна година с положителни резултати за българския туризъм, което е радващо, каза министър Ангелкова. Тя отбеляза, че независимо от предизвикателствата в международен план и опитите за негативна кампания в началото на летния сезон, 2019 г. завърши с над 9,3 млн. чуждестранни туристически посещения у нас, което е ръст с 0,4% спрямо 2018 г. Над 27 млн. са реализираните нощувки в местата за настаняване с 10 и повече легла, увеличението е с 1,2% в сравнение с година по-рано. Резултатите са оптимистични, благодаря за мобилизацията на работещите в туризма, очаквам и 2020 година да е успешна и заедно да затвърдим България като предпочитана туристическа дестинация за четири сезона.

Трета година продължаваме традиционната кампания за насърчаване на вътрешния туризъм, която макар и с малки стъпки дава резултат, посочи министърът. През 2019 г. се отчита ръст от 5,9% в броя на пренощувалите българи в местата за настаняване с 10 и повече легла в цялата страна. Всяка година този процент се увеличава, което води и до увеличение на осъществените нощувки и на постъпленията от тях. За 2019 г. приходите от нощувки на български граждани в местата за настаняване с 10 и повече лигла нарастват с внушителните 14,6%, което е изключително добра тенденция, заяви министър Ангелкова.

Анализите показват, че има сериозен интерес на туристите към месеците май, октомври и ноември, като ръстът достига до 10%, информира министърът. Тя открои, че ключова роля за напредъка на крилата на сезона имат балнео и СПА, културно-историческият и винено-кулинарният туризъм. По думите й това показва важната ролята на възможността за комбинирането на различните туристическите продукти, което води и до положителната тенденция на нарастване на отрасъла. Броят на туристите и приходите от тях са много важни, каза министърът и отбеляза, че с непрекъснато повишаване на качеството на продукта те ще бъдат още повече.

В момента се провеждат и обществените поръчки по отношение на механизма за насърчаване на организирания туризъм чрез маркетингови активности. Продължава работа и по комуникационните кампании за насърчаване, с цел привличане на международни туристи от основни за България пазари.

Министърът благодари на народните представители за ползотворната работа по Закона за изменение и допълнение на Закона за туризма. Тя подчерта, че е постигат консенсус по отношение на статута на националните курорти, които са лицето на българския туризъм, а темата е обсъждана в последните три години. С измененията в нормативната база се дава възможност да се регулират всички дейности на територията на националните курорти, като маркетинга и рекламата, инфраструктурата и всички капиталови разходи.

С промените се създава и специална глава предназначена за Национален регистър на туристическите забележителности, информира министър Ангелкова. И уточни, че това се прави защото смятаме, че е ключово, за да може забележителностите от всички общини и райони в страната, да бъдат популяризирани и да се превръщат в двигател на растежа в регионите.

Тя акцентира и върху факта, че с всяка година туристите в София се увеличават почти двойно от различни пазари и столицата ни става устойчива и предпочитана дестинация.

От 2010 година насам София има стабилен ръст на туристите, съобщи Йорданка Фандъкова, кмет на столицата. Тя посочи, че официално София е на трето място в класация за европейски град на бъдещето. Класацията се прави веднъж на две години сред 505 града в Европа.

Преди 5 години се взе едно мъдро решение на Министерски съвет за създаването на Министерството на туризма, заяви Петър Кънев. Поздравявам екипа на министерството за създаването на Единната система за туристическа информация, която е важна не само за бизнеса, но и националната сигурност. Той подчерта и важността на положителните резултати, с които завършва 2019 г. в туризма.

Искаме да подобряваме конкурентната среда и имиджа на България, посочи Мартин Захариев, заместник-председател на НБТ. Той посочи, че страната има потенциал и ресурс след 5 години да сме в категорията „дигитални-победители“ при внедряването и използването им в сектор туризъм. Домакини на дебата бяха също председателят на УС на НБТ Красимир Гергов, изпълнителният директор Полина Карастоянова и председателят на контролния съвет проф. Стоян Денчев.

След годишната среща на НБТ министър Ангелкова приветства на щандовете им всички участници на Международната борса „Ваканция и СПА Експо“. В изложението в София тази година се включиха представители на 20 държави.