Международна конференция за макрорегионално сътрудничество в областта на туризма и енергетиката в София
23.05.2018Министрите на туризма и на енергетиката откриха в София Международна конференция за макрорегионално сътрудничество в областта на туризма и енергетиката на 23 май 2018 г.
Ще предложим създаването на единна стратегия за енергийна ефективност в туризма. Темата е изключително важна за сектора, който е на трето място според дял при формирането на икономиката на ЕС. Туристическите дестинации в Общността посрещат 538 милиона международни посетители през 2017 г., което представлява 40% от всички международни туристи. Това каза министърът на туризма Николина Ангелкова на Международна конференция за макрорегионално сътрудничество в областта на туризма и енергетиката. В събитието участваха министърът на енергетиката Теменужка Петкова, проф. Самуеле Фурфари, съветник в генерална дирекция „Енергетика“ в Европейската комисия и международни експерти. Конференцията се провежда в рамките на Българското председателство на Съвета на ЕС.
Европа продължава да е водещата световна туристическа дестинация с огромен потенциал. Туризмът има дял от 10% от БВП на ЕС с общи приходи над 340 милиарда евро и с 12% дял от европейската работна ръка той създава заетост на над 26 милиона души, каза още министър Ангелкова.
И за България туризмът е изключително важен и приоритетен сектор. Делът му в БВП на страната е около 13 на сто. Приходите от чуждестранни туристи за 2017 г. са 6, 9 млрд. лв. което е ръст с 9,3% спрямо 2016 г. За миналата година сме посрещнали с 1,8 млн. повече чуждестранни гости от собственото население на България. В същото време българите са реализирали 9 млн. нощувки в местата за настаняване с над 10 легла.
Резултатите са много оптимистични, но още по-радостно е, че ръстовете в туризма и като брой посетители, и като приходи стават устойчиви. Само за първите три месеца на 2018 г. приходите от международен туризъм са близо 400 млн. евро.
Министърът информира, че макрорегионалното сътрудничество в областта на туризма е една отлична възможност за страните да се възползват от своите възможности и чрез общи действия да постигнат икономически растеж. Пример в тази посока е инициативата за създаване на общ Балкански туристически маршрут. Той е механизъм, който е в пълно съответствие с една от ключовите цели на Българското председателство, а именно интеграцията на страните от Западните Балкани в региона.
Решихме да сме пионери и да направим първа такава среща, на която да обсъдим възможностите и предизвикателствата пред туристически сектор за въвеждането на енергийната ефективност в местата за настаняване и хранене и как това ще се отрази на икономиката и ресурса, който може бъде спестен, посочи министърът на туризма. И допълни, че очаква в края на форума експертите да има конкретни предложения за създаването на обща стратегия.
Друга цел на форума е да се покаже необходимостта от по-специален инструмент, който да бъде свързан с развитието на сектор туризъм, заяви министър Ангелкова. И уточни, че сега е точният момент това да стане, защото започват преговорите за следващата многогодишна финансова рамка. Министърът посочи още, че какъв подход ще се избере е въпрос на преценка, важно е да има финансиране, което да подпомага развитието на сектора и работата на малките и средни предприетия. Подобна идея за създаване на европейски фонд, който да отпуска средства за развитието на туризма, беше обсъждана и на съвета на ресорните министри през февруари в София.
В момента се правят анализи за нуждите от финансиране на културни-историческите паметници, регионалния туризъм и маркетинг в сектора. Те могат да залегнат в еврофондове, като ОП „Региони в растеж“ и Програма за развитие на селските райони.
Правим цялостен анализ какво е постигнато в сектор туризъм благодарение на финансирането от европейските програми, за да може да обосновем нуждите за следващия, обясни министър Ангелкова. Тя допълни още, че срещи като днешната са изключително полезни в нашите усилия и благодари за подкрепата на Европейската комисия за организацията на събитието.