250 млн. лева ще бъдат загубите за родните туроператори от началото до края на обявения срок на извънредното положение, сочат разчетите на бранша.
Българската асоциация на туристическите агенции (БАТА) и Асоциацията на българските туроператори (АБТТА) в отворено писмо поискаха радикална промяна в управлението на туризма у нас. В условията на бепрецедентна криза, министерството на туризма не осигури среда за оцеляване на българския туризъм, пише още в текста, изпратен и до премиера Борисов.
“С предприетите към момента „псевдо” мерки, а именно отлагане на възстановяване на платените суми от клиентите с един месец след изтичане на извънредното положение – не става. Към момента сме изчерпали всички останали комуникационни подходи, затова искаме оставката на министър Ангелкова”, казва Даниела Стоева – председател на АБТТА, цитирана от Нова телевизия.
„Ако има диалог и този диалог бива чут, тогава може би ще има светлина в тунела, но в момента дори не виждаме тунела, защото няма никакъв диалог. Един министър трябва да удари по масата и да каже – „Хора, ние ще ви изкараме от това положение, да видим какви мерки ще предприемем, да действаме последователно да помогнем на всеки един”, казва Одисей Спасов – член на УС на БАТА.
От двете туристически асоциации смятат, че без спешна кадрова промяна в позицията на министъра на туризма, не може да се очаква благоприятен изход от кризата с минимизиране на негативния ефект. Спасителният пояс или глътката въздух за сектора, според бранша минава през по – дълъг срок за възстановяване на предплатените сумите на клиентите
Общият брой на засегнатите клиенти от отменени туристически пакети до този момент е над 200 000 души.
Туристическият бранш чака и изпълнание на обещанието – да се отправят позитивни послания към обществото за подкрепа и от негова страна – за спасяване на един от секторите с най- голям дял в българската икономика.