
Д-р Полина Карастоянова: Милион българи ще се ваксинират за безплатна почивка
28.06.2021Има готовност отовност до две седмици ваучерите ваучерите да бъдат разпространени, обяви изпълнителният директор на Националния борд по туризъм д-р Полина Карастоянова в интервю за вестник „Телеграф“ на 28 юни 2021 г.
– Г-жо Карастоянова, преди дни предложихте да се въведат стимули за ваксинация на населението. Какви ще са ползите от тази идея?
– Националният борд по туризъм изрази в специално писмо, адресирано до министър-председателя Стефан Янев, както и до министрите на здравеопазването, на финансите и туризма, тревога и загриженост от следните факти: приблизително само 10% са ваксинираните български граждани към този момент, което ни поставя на последно място по темп на ваксинация в Европейския съюз, в същото време разполагаме с близо 2 млн. ваксини на склад; наблюдаваме тенденция на спад на интереса към ваксинация.
Всичко това много силно рефлектира върху туризма. Защото при вземане на решение за пътуване в Европа или в трети страни най-важният фактор за избора на туристите е дали са ваксинирани хората, с които ще общуват в страната, в която отиват. Очевидно през последните шест месеца начинът на говорене за ваксините не доведе до добри резултати, а по-скоро до задънената улица, в която се намираме.
Затова има необходимост от една различна комуникационна кампания, която да е професионална, проактивна и позитивна, и считаме, че това трябва да стане чрез въвеждане на стимули. Такава практика вече има и се прилага в други страни. Ние анализирахме много примери от САЩ, където се организира лотария на ежеседмична база с награди, които стигат до над 1 млн. долара. Има добри примери и от близки до нас страни, включително Румъния, Сърбия и Русия, както, разбира се, Южна Корея и Китай.
– Какви според вас са нагласите на обществото към ваксините?
– За нас е ясно, че българското общество не беше правилно информирано за ваксините и това доведе до скептични и дори негативни нагласи. Ако процесът продължава по същия начин, няма как да стигнем до различен резултат.
Необходима е кардинална промяна, която да гарантира нов модел за провеждане и насърчаване на ваксинационната кампания, който да постигне до края на септември 1 млн. повече български граждани с ваксини. Изразихме готовност във всеки един момент да представим аргументите си не само за ползите от нашето предложение, но и механизъм за неговата реализация.
Бих искала да подчертая, че има две големи цели, които могат да бъдат постигнати. Първата е здравната превенция и опазването на общественото здраве, а втората е насърчаване на потреблението. Затова заставаме зад идеята за предоставяне на ваучер на стойност от 50 лева, който може да се ползва във всеки ресторант или хотел, и не само за нощувка, а и за допълнителните услуги, които се предлагат, например балнеопроцедури, водни атракции, еднодневни екскурзии и много други. Този спектър от възможности е много широк и ще доведе до рестарт и задвижване на икономическото колело.
Има още един икономически фактор, който е важно да бъде взет предвид, а той е, че всеки лев, вложен в туристическата индустрия, генерира четири лева обратно в националната икономика. Това означава насърчение на потреблението на храни, вина, на стоки от първа необходимост, на транспорт и много други, свързани
подизпълнители. Надявам се, разбирате, че основата на нашето предложение е, че туризмът се явява най-ефективният инструмент за постигане на гореизложените
цели.
– Каква е позицията на Министерство на здравеопазването?
– Имах възможност да чуя позицията на министъра на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров, който изрази резерви към въвеждането на стимули за ваксинация и обясни, че предпочитал това да стане като резултат от интелигентно разбиране на проблематиката. И аз бих се съгласила по принцип с него, ако сме в един идеален
вариант на високообразовано и мислещо общество, но ние за съжаление не сме в тази хипотеза. Затова се надявам, че министърът би бил склонен да се вслуша в
нашите аргументи и да възприеме по-решителен и енергичен подход за решаване на проблема, за което призова и еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакиду, която точно заради това посети България миналата седмица.
– Как според вас могат да се разпространяват тези ваучери?
– В подкрепа на предложението на Националния борд по туризъм получихме писмо от Асоциация на операторите на ваучери за храна (АОВХ) в България, в което те
потвърдиха, че могат в рамките на две седмици да организират и да предложат механизъм за разпространение на тези ваучери със същите реквизити и достоверност, с която се ползват ваучерите за храна.
– Имаше идея ваучерите за храна да важат и за почивки, какво се случи с нея?
– Важно е да разграничим тези две предложения. До момента коментираме насърчаване на ваксинационната кампания и преодоляване на кризата от COVID-19. Това е актуално към момента и цели в следващите три месеца увеличаване на броя на ваксинираните българи поне с 1 млн., не само за да може да посрещаме чуждестранни туристи, но и за да сме спокойни за предстоящите зимни месеци. Защото никой все още не може да прогнозира как ще се развие пандемията и авторитетните световни институции и СЗО призовават да продължаваме да бъдем много внимателни, защото заплахата не е отминала.
Ваучерите за туризъм са друга тема, която е формулирана от Националния борд по туризъм още през 2009 година и още тогава ние сме обосновали и защитили идеята си, че е необходимо да бъдат издавани ваучери за почивка, туризъм, рехабилитация, здравна превенция и т.н. по модела, по който се издават ваучерите за храна. Това е нормативно възприет и много добре работещ модел, който би бил ефективен механизъм за подкрепа на българския туризъм. Продължаваме да стоим зад идеята и се надяваме следващото правителство да има необходимата чуваемост, диалогичност и култура на взаимоотношения на институционално ниво. Кристално ясно е, че през последните 12 години не се намери нито един финансов, социален или туристически министър, който да разбере смисъла и ползите от подобно решение.
Ние ще продължим да търсим начин промяната да се случи, като имаме готовност да предложим на новото правителство завършен модел за издаване на такива ваучери и се надяваме това да има своето отражение в проектобюджета, който тази есен ще бъде изготвен за 2022 година.
– Откъде трябва да дойдат парите за ваучери за насърчаване на ваксинационния процес и каква сума ще е необходима?
– Ваучерите, които имат за цел да насърчат ваксинационната кампания, трябва да бъдат платени от българската държава, така, както ваксините бяха закупени от държавата и по-точно от всички нас като данъкоплатци. Простите разчети за сумата, която е необходима за изплащане на тези ваучери, е малко над 50 млн. лв. за 1 млн. български граждани.
– Имате ли индикации от служебния кабинет, че тази идея би могла да бъде реализирана?
– Ние очакваме тази инициатива да стартира в рамките на служебното правителство, защото не може да се чака сформиране на нов кабинет. Това са оперативни въпроси, които се решават от изпълнителната власт.
Сигурна съм, че в следващите дни можем да разширим полето на подкрепа за тази инициатива съвместно с Българската стопанска камара и други работодателски организации.