България очаква ръстове на основните туристически пазари
27.02.2017България очаква ръстове на основните си туристически пазари. Успешната рекламна кампания все по-категорично налага положителния имидж и разпознаваемостта на страната като дестинация за четири сезона, която предлага сигурност, комфорт и много повече комбинирани продукти. Това заяви министърът на туризма доц. д-р Стела Балтова при откриването на първото за годината заседание на Националния съвет по туризъм (НСТ) за тази година в Бургас.
Министър Балтова увери, че са налице всички предпоставки за много успешен летен сезон. Страната ни става все по-търсен маршрут, за което свидетелстват и ранните записвания от редица генериращи пазари. Големите германски туроператори съобщават за ръст в записванията към момента между 22 и 45%, от Русия на този етап се отчита увеличение от 10% също в ранните записвания. Летищата Варна и Бургас общо отбелязват значителни ръстове на планираните полети за активния сезон на редица пазари спрямо 2016 – Холандия – 57%, Франция – 40%, Чехия – 31%, Словакия – 21%, Швеция – 15%, Полша и Финландия по 9%, Германия – 6%. Всичко това дава надежди за още по-успешно Лято 2017, което може да надхвърли рекордните резултати от миналия сезон, подчерта министърът.
Националният съвет по туризъм за първи път заседава толкова рано. „Така имаме възможност да обсъдим своевременно най-актуалните въпроси по подготовката на предстоящия летен сезон. Убедена съм, че всички ще подкрепите усилията на централната туристическа администрация да бъде осигурено безпроблемно Лято 2017, което не само да гарантира здравето и спокойната почивка на милионите туристи, но и да надгради постигнатото през миналия активен сезон“, каза Стела Балтова.
Съвместно с останалите институции, Министерството на туризма предприема необходимите мерки за осигуряване на своевременно медицинското обслужване на туристите и лоялна конкуренция в предлагането на тези услуги. По данни на Националната здравноосигурителна каса са сключени договори в трите черноморски области – Варна, Бургас и Добрич с 571 общопрактикуващи лекари и 40 болници.
Министърът на туризма Стела Балтова съобщи, че се предвижда през сезона на място да бъдат проверени от експертните работни групи по категоризиране, 388 туристически обекта по Черноморието (113 места за настаняване, 275 заведения за хранене развлечения) и 25 СПА обекта. По актуалната тема за морските плажове, към момента действащите договори за концесии са 49, като до края на месеца предстои да бъдат подписани 4 договора за Свети Влас-Нов плаж, Обзор-Юг, Къмпинг Оазис, Дюни-юг. Действащите договори за наем на морски плажове към момента са 63. Предстои подписване на договор след проведените търгове за наем за плажове Несебър-Стар град, Къмпинг Веселие, Царево Василико и Устие на р. Велека. По отношение на приходите от наеми на плажове за 2017 г., до момента са събрани над 5,8 млн. лв.
Във връзка със сигурността на туристите, Министерството на туризма провежда редовни срещи с контролните органи и специализираните институции, включително в Бургаския регион. Обявена е обществена поръчка за функциониране на Единната система за туристическа информация (ЕСТИ) и Система регистър за настаняване, за да може в реално време да се свържат регистрите на хотелите с министерството, МВР, НАП и общините. Данните няма да са публични и достъп до тях ще имат определените от закона институции. Промяната ще изсветли сектора, посочи министър Балтова.
По време на дискусиите бе откроена и ролята на маркетинговите дейности за активното промотиране на страната като целогодишна туристическа дестинация. От началото на 2017 г. България е участвала на 14 международни туристически изложения със съдействието на министерството. Съизложители в тях са били над 100 компании, общини, организации. До края на април предстои институцията да реализира още 14 такива участия, като на 4 от тях страната ще се представи с национален щанд (ITB-Берлин, ITM-Москва, MITT-също в Москва, UITT-Киев), а на останалите с информационен. На борсата в германската столица на 9 март ще се състои дискусия за българския туризъм, а на 11 март по време на Интурмаркет в Москва – двустранна кръгла маса „Отдих и здраве – съвременни тенденции за развитието на туристическите услуги“. На 30 март в Букурещ ще бъде организиран българо-румънски b2b туристически форум с над 200 участници.
В рамките на Националния съвет, Министерството представи актуализиран проект на Конвенция за етика в сектора на Световната организация по туризъм към ООН (СОТ). „Това е много важен за отрасъла глобален документ. Като член на Изпълнителния съвет на СОТ, България чрез Министерството на туризма изразява активно позициите си по инициативите на организацията. Убедена съм, че чрез критериите на конвенцията нашата работа ще стане по-качествена и ефективна, което рефлектира върху желанието на туристите да посещават страната ни по-често, при това целогодишно“, каза министър Балтова.
Представените браншови организации одобриха предложението, а получените до 23 март т.г. становища ще бъдат отчетени при представяне на националната позиция до СОТ. Според Закона за туризма туристическите сдружения в съответствие с устава си разработват кодекси, регламентиращи професионалната етика в сектора и недопускане на нелоялна конкуренция. Министерството е включено в работна група на СОТ, която да съгласува съдържанието на конвенцията. В рамките на тази група ще бъде изготвен финален проект, който ще бъде представен на Генералната асамблея на СОТ през септември 2017 г. и ратифициран от държавите. По силата на текста професионалистите в туризма трябва да предоставят на туристите обективна информация за дестинациите и условията на пътуване, както и да гарантират договорните условия пред клиентите си. Те трябва да си сътрудничат с властите за безопасността, сигурността и здравето на потребителите, както и предоставят механизми за репатриране на туристите при банкрут на фирми.
На заседанието беше обсъдено и предложението за създаване на експертни работни групи към НСТ по най-актуалните проблеми в сектора – ангажимент, който министър Балтова пое още на първата си среща с представителите на туристическия бизнес. В тях ще могат да се включват освен членовете на съвета също ведомства, научни организации, институти, училища, общини и др.
Божидар Ботев от МВР обърна внимание, че темата сигурност е изключително важна за страната и за самия туризъм като водещ икономически сектор, който носи много приходи. Затова е нужно да се работи съвместно с всички институции, особено за противодействие срещу тероризма. Подготовката на един спокоен сезон е сред приоритетите на вътрешното министерство, допълни той.
Георги Паздеров от Министерството на здравеопазването посочи, че осигуряването на безплатната спешна медицинска помощ е сред най-важните акценти в работата на медицинските кадри през активния сезон. Постоянно се извършват проверки за нивата на шум в курортите, за чистотата на водите на плажовете, за дейността на лечебните заведения от болничната и извънболничната помощ. Чуждите туристи са с правата на българските граждани при ползването на медицинска помощ, а цените трябва да са обявени, подчерта той.
Константин Райков от Комисията за защита на потребителите заяви, че проверките на контролния орган ще продължат интензивно по цялото Черноморие в съответствие със Закона за туризма и Закона за защита на потребителите. Ще бъдат инспектирани местата за настаняване, заведения за хранене, аквапаркове и развлекателни заведения, СПА центрове и др. Особено внимателни ще са инспекторите по отношение на заблуждаващата реклама.
В съвета участваха зам.-министър Ирена Георгиева, съветникът на премиера по въпросите на туризма Георги Николчев, представители на други министерства, на Комисията за защита на потребителите, Българската агенция по безопасност на храните, Националната агенция по приходите, на отраслови и регионални организации, национални курорти, кметове на общини и други. Домакини бяха Община Бургас, Община Поморие, Община Несебър, общинското предприятие „Туризъм“-Бургас, Алиансът на туризма в Югоизточен район.